Last time I checked, corn flakes weren’t that cheap. My go to is still rice.
If we’re talking breakfast: 2 eggs, 1/4 cup egg whites, 2 oz breakfast sausage and a dollop of heavy cream.
Brown sausage over medium heat with a bit of oil or butter. Whip eggs, whites and cream together and add to pan with browned sausage. Finish with shredded mild cheddar cheese (optional). If you get it in a block it’s cheaper and melts better.
This comes out to around $2 a meal and nets 54 grams of protein if consumed with a glass of milk.
If you’re into Kombucha or Kefir, drink a glass 30-45 minutes after a meal like this. No, scratch that. I forgot probiotics feed on carbs, so if you’re a rice eater or cereal for that matter – take your probiotics, preferably from food or beverage, after a carb heavy meal.
Look at fancy ass over here! 2 boiled eggs, 1 banana.
deleted by creator
I wish I liked boiled eggs, they’re a great source of protein. I used to work demolition with a guy that popped them like Pringles.
Did he work demo so no one was sure if it was explosions or his farts?
Not just protein, also tons of vitamins and healthy unsaturated fats. They have to feed a chick for 21 days before it hatches, so it’s only natural that they are rich in nutrients
Salt, my friend.
Just eat cookies. Fat, sugar and flour with an egg or two. Cheap and delicious with a shitload of calories.
Rice is also expensive. My go to is bread and butter/margarine.
Dude, a 20lb bag is like $17. I use that shit in so many dinners and I still haven’t opened the 2nd bag. Makes any dinner with veggies and meat feel like a feast.
I live in Europe: rice, beans, lentils, meat and vegetables are way too expensive here. Eggs were okay until the pandemic hit and prices went up. Now they’ve come down a little and I can afford them again. That and cheese is my stock now. Pasta is okay, but I can’t eat much of it every day because it really fattens me up.
I’m in Portugal.
A quick search shows most beans, dry, to be about €2/Kg - $2.17/Kg at todays’s USDEUR cross-currency rate - in 500g bags from the supermarket (which is about the most expensive way to get them if dry as bigger bags and different sources are cheaper). That stuff doubles or triples in size when you cook it, so one such bag is 5 - 10 individual meals if you eat nothing else (which I don’t recommend, though it would still be a lot healthier than just rice or pasta because beans actually have a much wider variety of nutrients that the other ones).
(Granted, searching for the same thing in the site of Albert Hijn in The Netherlands shows them to be twice as expensive and less common there, though checking Morrisons in the UK shows them mainly cheaper than NL but more expensive than PT, though some are cheaper than what I saw in my searches of PT supermarkets)
More in general, for maximum savings and if you’re in Europe (specifically the EU), you can order them via the internet in large quantities from some other country as easilly as from your own, especially since dry beans are absolutelly fine for shipping as they have really good weight to nutrition ratio, won’t spoil and require very little packaging and no special protection for shipping. Whilst Portugal is big on beans and chickpeas, some countries favour other pulses such as lentils.
However you should get a pressure cooker if you’re going to be using dry beans as they take a lot longer to cook otherwise so gas/power costs are about 3x higher if you cook them in a normal pan.
I don’t have to worry about foodprices nowadays but if I was going for maximum savings in it whilst not risking my health too much it would be relying heavilly on pulses in general (so beans, chickpeas, lentils and so on).
And rice is delicious! I like sticky sushi rice myself. Throw some chicken on there and you’ve got a meal!
lol that is some bougie rice… I usually get whatever long grain rice that comes in those 20lb bags for under $7. $1+ per LB is a no go.
Jasmine rice is worth the extra cash, bro
The green Knorr’s flavored rice packs are only $1.25. Makes enough for 2 days.
Name brand cereal has gotten so expensive. I swapped to store brands and haven’t noticed a huge difference. Probably better to stop eating cereal in general.
Not wrong, way too much sugar in it for it to be good for anyone’s consumption
I was just at the store today, and overheard some kids asking when cereal got so expensive.
It illustrated just how rapidly they increased the prices.
I switched to Hot Cereal ( red mill ten grain) as my regular cereal was getting so expensive that I could justify my breakfast costs. Oat Milk+Cereal =$$ While what I switched to isn’t the cheapest option, it keeps me going till lunch and I just add water, honey, and calcium powder to it. 👍
No fucking way did this dude just say the 21st century verion of “Let them eat cake”
He didn’t. The title isn’t a direct quote. His actual quote was pretty fucking tone deaf though.
deleted by creator
I’m hearing an open invitation to guillotines!
Hurry up now, chop chop
Lots of free red meat!
Let’s eat him, instead.
I’m a Cleveland Cavaliers (NBA) fan, and unfortunately the team is owned by Dan Gilbert who also owns Rocket Mortgage. During every game, they run this Rocket Mortgage commercial that shows this schlub of a man bringing home three bags of groceries while the voiceover says how it used to be six bags of groceries for the same price. Then his house starts talking to him, reminding him that he has equity in the house and thus can take out a second mortgage and use the money to pay for … groceries. Just a horrifying, dystopic nightmare with catchy music and an animated smiley house.
Ah, ol’ Dan “Rant in Comic Sans” Gilbert… he also owns like half of Detroit doesn’t he?
Yeah, which makes the “we’re not Detroit” part of the Cleveland meme-song even more enjoyable.
Like anybody reduced to eating cereal for dinner is buying fucking Kellogg’s when they can get the Aldi version for like a third of the price.
Thats Kelloggs too but without the name. You cant get rid of greedy Corporations because they are their own competitors after buying them.
Yeah but it’s still a third of the price
I don’t think that’s actually true for Kellogg’s, who made a big deal of advertising the fact that they don’t make cereal for other brands.
The Aldi ones are supposedly made by Malt-O-Meal.
I guess we have to reinvent the guillotine, version 2024. History will talk about let them eat cornflakes. It’s so ridiculous because cornflakes here is more expensive than a loaf of bread.
Laser guillotine
This is the greatest work of art I’ve ever made in 30 seconds in ProCreate:
I salute you, good sir!
Is this the same family that was Secretary of State? I can’t seem to find info on a quick search if they are different family branches of Kellogg
Fuck that. Oatmeal is way cheaper and more nutritious. If we’re going that way I’m not giving Kelloggs money.
Remember, cereal was first proposed as a cure for masturbation, so rub one out for freedom.
I’ve done it for far less noble causes. It’s just nice to be the good guy for once, you know?
3 freedoms so far today!
I love how Robert Evans stated that he wished John Kellogg could see how the future turned up with Redtube available to everyone.
Welcome to the Monkey House.
As were Graham’s Crackers, my dear boy
1kg Kellogg’s cornflakes = €4.79
1.5kg Aldi porridge oats = €1.19
If I’m eating a cereal product for dinner I’ll go with the more filling and versatile oats
Careful where the oats come from. Remember there was an article about oats in canada being grown with chemicals that were shown to decrease fertility. The U.S banned the product but not crops purchased elsewhere using the product.
You guys remember when a box of cereal cost $3?
Those were good times. You know…2021 or so.
Even at $3 it was a terrible deal for the quantity of food you actually get. Cereal has always been a ripoff, more about the marketing and added sugar than about being actual food
2000ish you could put 10ish bucks in your car to nearly fill it, buy a meal from fast food for 5 more, and rent a movie with the change.
20 bucks.
Now? 30-40 for 10 gallons. 10-15 for the same fast food meal. (Which got smaller btw) 2-5 still for the movie at Redbox (I think?)
40 - 60 bucks or 100-200% inflation over ~20 years. Neat.
I have an addiction to chai lattes. The cheapest place (which also, thankfully, has the best chai lattes) still costs over $5.
If I had to eat corn flakes for every meal, it would work the way John Kellogg intended. I wouldn’t have the strength to jerk off. I would be too damn depressed.
This is why we proles need to stick together
This Kellogg’s?
Ayyyy someone hasn’t forgotten! I put in a handful of applications in when they were hiring scabs.
We still don’t buy Kellogg’s over that, and now they’ve only provided more grist for the mill
I see what you did there.