I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • rosahaj
    link
    fedilink
    English
    arrow-up
    5
    ·
    6 hours ago

    When I was a lad I ate four dozen eggs every morning to help me get large. And now that I’m grown I eat five dozen eggs, so I’m roughly the size of a barge.

    • rosahaj
      link
      fedilink
      English
      arrow-up
      2
      ·
      6 hours ago

      So about 336 and 420 a week, respectively