Yeah, I’ve never understood the point in using a different soap as the base of a different soap. I make my own laundry soap out of basic shit I get from Walmart, and it works great.
Good question, but I’ll admit I’ve not actually run the exact figures. I’m actually doing this for health reasons rather than monetary, since one of my partners is allergic tio life.
But to your question,I might have spent the cost of 1.5 large boxes of laundry detergent ($30) for the 4 items that go into it (Baking soda,Epson salt,washing soda,sea salt), but given the fact I can buy in bulk, I wouldn’t be surprised if it ends up being cheaper. In the last 6mo I’ve made the laundry soap twice and haven’t put a huge dent in my ingredient stock. I wouldn’t be surprised to find I get more than 200 washes out of the base ingredients, which would definitely be more economical than the premade stuff.
Yeah, I’ve never understood the point in using a different soap as the base of a different soap. I make my own laundry soap out of basic shit I get from Walmart, and it works great.
Is it actually cheaper than buying dry detergent for cheap?
Good question, but I’ll admit I’ve not actually run the exact figures. I’m actually doing this for health reasons rather than monetary, since one of my partners is allergic tio life.
But to your question,I might have spent the cost of 1.5 large boxes of laundry detergent ($30) for the 4 items that go into it (Baking soda,Epson salt,washing soda,sea salt), but given the fact I can buy in bulk, I wouldn’t be surprised if it ends up being cheaper. In the last 6mo I’ve made the laundry soap twice and haven’t put a huge dent in my ingredient stock. I wouldn’t be surprised to find I get more than 200 washes out of the base ingredients, which would definitely be more economical than the premade stuff.