I get that the point is inflation, but why eggs? If they went to $12/dozen, it would cost me like $4 extra dollars per week.

  • MaxMalRichtig@discuss.tchncs.de
    link
    fedilink
    arrow-up
    18
    ·
    14 hours ago

    Zero after I went vegan 3 years ago.

    And honestly, when you know your way around a little and stick mostly to whole foods, it gets dirt cheap if you try. 💚

    • Today@lemmy.worldOP
      link
      fedilink
      arrow-up
      1
      ·
      edit-2
      7 hours ago

      My son goes through a ridiculous amount or fake eggs! I wish i could get him onto food instead of meat substitutes.