irelephant [he/him]🍭@lemm.ee to pics@lemmy.worldEnglish · 4 months agoEggs are 10.99 in denver.i.imgur.comimagemessage-square257linkfedilinkarrow-up1788
arrow-up1788imageEggs are 10.99 in denver.i.imgur.comirelephant [he/him]🍭@lemm.ee to pics@lemmy.worldEnglish · 4 months agomessage-square257linkfedilink
minus-squareCatoblepaslinkfedilinkarrow-up12·4 months agoThey’re $8.75 for 12 at Aldi in CA. Or if you’re a real saver, 60 for under $45!
minus-squarepivot_root@lemmy.worldlinkfedilinkarrow-up11·4 months ago8.75/12 = $0.73 per egg. 45/60 = $0.75 per egg. Incredible! With bulk purchasing, I can pay an extra $0.02 per egg.
minus-squareMaeve@kbin.earthlinkfedilinkarrow-up2·4 months agoJesus that’s a huge difference in the Aldi price nearest me (about an hour by car).
minus-squareCatoblepaslinkfedilinkarrow-up4·4 months agoYeah, you know shit is fucked when eggs are over $8/dozen at Aldi!
They’re $8.75 for 12 at Aldi in CA. Or if you’re a real saver, 60 for under $45!
8.75/12 = $0.73 per egg.
45/60 = $0.75 per egg.
Incredible! With bulk purchasing, I can pay an extra $0.02 per egg.
deleted by creator
Jesus that’s a huge difference in the Aldi price nearest me (about an hour by car).
Yeah, you know shit is fucked when eggs are over $8/dozen at Aldi!